Протезування при частковій ампутації стопи
Після ампутації стопи протези необхідні переважно для косметичних цілей. Пацієнт, який переніс операцію по Лісфранку або Шопару, може стояти або ходити по дому без допомоги протеза. Це дуже зручно, наприклад, при прийнятті душу. Водночас під час ходьби з протезом такі пацієнти здатні повноцінно відчувати опорну поверхню, що дозволяє їм відчувати себе впевненіше.
При протезуванні після операцій по Сайму і Пирогову куксоприймальна гільза починається, як правило, одразу під коліном. Пацієнтам, які використовують протези такого типу, може знадобиться спеціальне взуття з підкладкою під підошву здорової ноги, так як вона може виявитися коротше протезованої.
Протезування при ампутації на рівні гомілки
Протези при ампутації на рівні гомілки поділяються на модульні, каркасні та шинно-шкіряні. Модульний протез гомілки складається з куксоприймальної гільзи, педилінового вкладиша, робочого модуля і стопи, а у разі дуже короткої кукси гомілки або патологій колінного суглоба може додатково забезпечуватися гільзою на стегно зі шнурівкою.
Куксоприймальні гільзи для протезів гомілки можуть мати різні конструкції, що позначаються як KBM (гільза з глибокою посадкою та захопленням виростків), PTB (гільза з частковим захопленням надколінка), PTS (гільза з повним захопленням надколінка) та TSB (з рівномірним розподілом навантаження по всій поверхні кукси).
Технік-протезист, що займається виготовленням протезів, підбере найбільш підходящу систему, керуючись станом кукси, віком, вагою та ступенем активності відповідно із системою MOBIS®.
Протезування при вичлененні колінного суглоба
Особливість ампутації при вичлененні колінного суглоба полягає в тому, що стегнова кістка залишається цілою і утворює торець кукси, здатний служити опорою для тіла. Внаслідок цього при ходьбі пацієнт відчуває землю і почувається впевненіше. Недоліком залишається той факт, що в положенні сидячи протезоване стегно по довжині відрізняється від здорового, навіть при використання спеціальних колінних модулів.
Протез складається з куксоприймальної гільзи, адаптера для гільзи, колінного шарніра, несучого модуля та стопи.
Процедура одягання протеза аналогічна протезу при ампутації на рівні гомілки: спочатку одягають чохол на куксу, а потім куксоприймальну гільзу. В залежності від ступеня активності підбираються різні колінні модулі та модулі стопи. Підбір виконується лише техніком-протезистом відповідно до системи MOBIS®.
Протезування при ампутації на рівні стегна
Протези при ампутації стегна поділяються на дві групи – модульні та каркасні, хоча можна. відмітити, що протези каркасного типу не користуються популярністю, т.к. їх носять тільки звиклі до них пацієнти, переважно літнього віку. Модульні протези стегна складаються з куксоприймальної гільзи, гільзового адаптера, колінного модуля, несучого модуля та стопи.
Куксоприймальні гільзи в цьому випадку зазвичай забезпечуються вакуумним кріпленням. Для одягання протеза використовують еластичний бинт або спеціальний чохол, який витягують із отвору в гільзі, потім за допомогою клапана викачують повітря, та гільза щільно фіксується за рахунок вакууму. Для зняття протезу достатньо відкрити клапан і витягти куксу. При використанні такої системи вага тіла припадає на сідничний горб – саму малочутливу губчасту кістку, укриту потужними м’язами.
Для різних видів кукс існують різні типи гільз, а саме: поперечно-овальна гільза з горизонтальним майданчиком для посадки на сідничний горб, поздовжньо-овальна гільза з можливим захопленням сідничного горба та анатомічна гільза Марло. Протез також може кріпитися на куксу за допомогою еластичного бандажу або силіконового лайнера.
Протезування при вичлененні кульшового суглоба
Протези при вичлененні кульшового суглоба кріпляться до тіла за допомогою спеціального корсету, кріплення здійснюється за рахунок форми та затискаючи ременів. Протези при вичлененні кульшового суглоба складаються з тазостегнового модуля, колінного вузла, стопи та регулювально-з’єднувальних вузлів.
Як і у вище описаних випадках, при використанні таких протезів вага тіла припадає на сідничний горб – найменш чутливу губчасту кістку, укриту потужними м’язами.
Протези для купання
Протез гомілки для купання виготовляється повністю із шаруватого пластику. Він водонепроникний і призначається для прийняття душу, водних процедур та пересування в водоймі. У протезі можуть бути просверлені отвори, які називаються кінгстонними,що зменшують плавучість протезу у воді. Для таких протезів застосовуються лише безшарнірні стопи.
Протез стегна для купання також виконаний із шаруватого пластику та призначається для ходьби як водонепроникний допоміжний пристрій. Для таких протезів застосовують вузли «коліно-гомілка» із шаруватого пластику та безшарнірні стопи.