Фізичні вправи

Щоб почати користуватися протезом, навчитися ходити і підніматися сходами, потрібні рухливі, гнучкі м’язи. Через біль, гіподинамію та пошкодження, що стали причиною ампутації, м’язи слабшають, тому перед використанням протеза їх необхідно зміцнити. На початку кожну вправу слід виконувати по 10 разів за два-три підходи протягом дня. Під час виконання вправ необхідно уникати затримки дихання.

Після ампутації рекомендуються такі основні вправи:

  1. Лягти на живіт на рівній поверхні, звести ампутовану та здорову ноги разом. Підняти ампутовану ногу вгору якомога вище, порахувати до 10, потім повільно опустити її вниз. При виконанні вправи слід стежити, щоб нога не відхилялася убік.
  2. Лежачи на спині, на рівній поверхні, зігнути здорову ногу в коліні і впертись у поверхню стопою. Ампутовану ногу випрямити. Не згинаючи коліна, підняти ампутовану ногу до рівня коліна здорової ноги, затриматися в цьому положенні та порахувати до 10. Опустити ногу, не згинаючи коліна.
  3. Лягти на бік ампутованою ногою нагору. Підняти ампутовану ногу до кута 45-60 градусів, порахувати до 10 потім повільно опустити її. При піднесенні голова, тіло та друга нога повинні залишатися паралельними площині підлоги.
  4. Лягти на бік ампутованої ногою донизу. Для опори поставити стопу навпроти стегна ампутовані ноги. Підняти ампутовану ногу строго нагору, не допускаючи відхилення вперед або назад, затриматися в цьому положенні, порахувавши до 10. Повільно опустити ногу. В разі ампутації нижче коліна, ногу необхідно тримати прямо.

Якщо при ампутації стегна не стежити за фізичним станом кукси, розвивається згинальна контрактура кульшового суглоба та гіпотрофія м’язів стегна, тазу і що важливо великого та середнього сідничного м’яза. Якщо не вжити заходів, контрактура, що розвивається ускладнить використання протезу та ходьбу. Наведені вправи одночасно сприятимуть формуванню кукси, зняття набряку та посилення живлення тканин.

Також корисно лежати на плоскій поверхні протягом 15 хвилин двічі-тричі на день. При положенні на боці здоровою ногою донизу найбільш корисно відводити куксу назад. Вправи по зміцненню рук та тіла бажано почати до ампутації. Вони розвивають навички, необхідні для переміщення з ліжка на візок, відвідування туалету, а також допомагають зберегти фізичну форму на навчання ходьбі, що проводиться як із протезами, і без них.

Крім основних, можуть бути призначені інші вправи, що відповідають стану пацієнта.