Зняття болю

Зняття болю – необхідна умова для переходу до наступних реабілітаційних заходів. Біль, що є наслідком операційного втручання та травмування тканин, як правило, при відповідному лікуванні, проходить із загоєнням операційної рани. Однак при ампутації може виникнути інший вид болю, не пов’язаний із травмуванням тканин – фантомний біль, який іноді погано піддається медикаментозному лікуванню.

Фантомні відчуття виникають як би у видаленій кінцівці (наприклад, свербіння у відсутньому пальці, або відчуття розриву і розчавлення тканин, що виникло в момент нещасного випадку). Якщо фантомний біль стає постійним і досягає рівня, що перешкоджає подальшій реабілітації, необхідно комплексне лікування. Зменшенню фантомного болю сприяє моральне прийняття факту втрати кінцівки, масаж кукси, рівномірний тиск, створюваний за рахунок бандажу, ранній початок фізичних вправ, та фізіотерапевтичні процедури. У рідкісних і у складних випадках потрібна блокада нервів та хірургічне втручання. Видалення частини тіла – важкий процес. Крім участі та підтримки сім’ї та родичів не слід нехтувати допомогою професійних психологів.

У перші місяці після операції до посиленню болю можуть призвести такі фактори, як занадто низька або висока температура навколишнього середовища, депресія, напруга, нестача сну, порушення кровообігу в ампутованій кінцівці, тривала нерухомість та інфекції (наприклад, грип або інфекції сечовивідних шляхів).

Причиною пізнішого болю є, в основному, недбалість при догляді за куксою і неправильне використання протезу. Якщо, незважаючи на дотримання всіх правил застосування протеза в культі виникає сильний чи фантомний біль, необхідно звернутися до лікаря.